Pendik Hakkında

Pendik

Pendik

Pendik Burada olarak sizlerle ilk olarak pendik hakkında bilgileri yazmaya karar verdik.

İstanbul’da en güzel ve sakin bir semti olan pendik tarihi pendik ulaşım nasıl sağlanır pendik iklim olarak hangi iklim özelliğini taşır gibi bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Pendik; uluslararası havalimanı, Türkiye’nin en büyük teknoloji merkezlerinden biri ve İstanbul’un üçüncü büyük marinasıyla Türkiye’nin önemli ilçelerinden biri olarak öne çıkıyor. Tarihi çarşısı, alışveriş merkezleri, uluslararası festivalleri, eğlence mekânları, donanımlı kültür ve spor merkezleri, 5 yıldızlı otelleri ve modern yaşam alanlarıyla Pendik, yaşanabilir kentler arasında ilk sıralarda yer alıyor.Doğal güzellikleri, cıvıl cıvıl parkları, yemyeşil ormanları ve açık spor sahalarıyla Pendik, İstanbul’a gelen turistler için de çekim merkezi. İlçe halkının konukseverliğiyle beraber Türk mutfağının eşsiz lezzetlerini tatmak, Doğa Bilim Müzesi ve Aydos Kalesi gibi tarihi ve turistik yerleri gezmek için Pendik, ideal bir ortam sunuyor. Doğa yürüyüşleri, bisiklet ve jip safarileri, ralli ve yelken yarışları, yamaç paraşütü, planörle uçuş ve daha birçok doğa sporuna da ev sahipliği yapan Pendik, aksiyon sporları tutkunlarına eşsiz fırsatlar sunuyor.

Pendik Hakkında
Pendik Hakkında Bilgiler

KONUM 

Anadolu’nun İstanbul’a giriş kapısı niteliğindeki Pendik; doğuda Tuzla, kuzeyde Sultanbeyli, batıda Kartal ve güneyde Marmara Denizine komşudur. Yaklaşık 190 km² yüzölçümlü Pendik, 7,5 km sahil şeridine sahiptir. İstanbul’un en yüksek tepesi olan Aydos’la sınır olan Pendik, İstanbul’un en büyük su kaynaklarından biri olan Ömerli Barajı’nı da ilçe sınırları içerisinde barındırıyor.

İKLİM

Pendik’te Marmara İklimi etkileri görülür. Kış aylarında Balkanlar’ın soğuk havası ile Karadeniz’in yağışlı havası etkisini gösterir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık geçer. Pendik’in yıllık ortalama nem oranı %73, sıcaklığı ise 15° C. İlçeye yılda metrekareye ortalama 636 kilogram yağış düşmekle birlikte hâkim rüzgârlar Poyraz ve Lodos’tur.

NÜFUS

Geçmişten günümüze farklı dönemlerde aldığı göçlerle Pendik’in bugünkü demografik yapısı ortaya çıkmıştır. 1924 Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesiyle Preveze, Drama ve Yanya gibi kentlerden; 1930’lu yıllarda Anadolu’dan; 1960 itibarıyla hem Anadolu hem Almanya hem de Balkan ülkelerinden göçler alan Pendik’in nüfusu, 1990’lara varıldığında 235 bine ulaşmıştır. TÜİK kayıtlarına göre ilçenin bugünkü nüfusu 693 bin 599’dur.

ULAŞIM

Pendik, uluslararası kara, hava ve deniz yoluyla Türkiye’de üçü bir arada ulaşım olanakları bulunan nadir kentlerden biri olarak göze çarpıyor. Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, şehrin merkezine 12 kilometre mesafedeyken deniz yolu terminalinin merkeze uzaklığı yalnızca 100 metredir. İstanbul Anadolu Yakasında Yüksek Hızlı Tren İstasyonunun merkezi konumunda olan Pendik’in bu hat sayesinden doğrudan Ankara ve Konya’yla bağlantısı sağlanmış oluyor. Yine Pendik, Kadıköy-Pendik Metrosuyla hem Metrobüs hem de Marmaray’la Avrupa Yakasına entegre edilmiş oluyor.

Ulaşım için ayrıntılı bilgiye aşağıda linki verilen sitelerden ulaşabilirsiniz.

İETT Hatları: iett.gov.tr

İBB Trafik Kontrol Merkezi: tkm.ibb.gov.tr

Minibüs Hatları: Pendik Birleşik Minibüsçüler Derneği

TC Devlet Demiryolları: tcdd.gov.tr

İstanbul Deniz Otobüsleri: ido.com.tr

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı : sgairport.com

Metro Hatları: metro.istanbul

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir