Batı Mahallesi

Batı Mahallesi

Pendik Mahalleleri

Pendik Batı Mahallesi

14 bin 514 nüfuslu Batı Mahallesi, 1 milyon 222 bin m2 alana sahiptir. Pendik’in önemli ulaşım yollarından biri olan demiryolu yolcu taşımacılığının ana istasyonu olan Pendik İstasyonu bu mahallemiz sınırında yer almaktadır. İstanbul-Ankara ve İstanbul-Konya Yüksek Hızlı Tren Garı olarak hizmet veren bu istasyonumuz ayrıca Halkalı-Gebze (Marmaray Hattı) hattının açılmasıyla büyük bir önem kazanmıştır. Pendik-Kaynarca-Hastane Metrosu ve Kaynarca-Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Metrosu hizmete girdiğinde Batı Mahallesi, ulaşımda raylı sistemlerde Pendik’in merkezi konumunda olacaktır.

İlçe ekonomisine önemli katkıları olan Peyiç Transport, MD İnşaat Mimarlık, Karyapı İnşaat, Baykur, Arman ve Kaplan Tekstil gibi firmalar, bu mahallemizde kuruludur.

Pendik Belediyesi Ana Hizmet Binası dışında mahallemizin önemli sosyal yaşam alanlarından biri olarak belediyemiz tarafından mahallemizde inşa edilen Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi; Nikâh Dairesi, Nikâh Salonu, Açık Hava Kokteyl Alanı, Konferans Salonu, Kurs Merkezi ve Sergi Salonuyla vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam etmektedir.

Yine belediyemiz tarafında inşa edilen Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi; Konferans Salonu, Kurs Merkezi, Sergi Salonu ve Çok Amaçlı Salonlarıyla; Kemal Tahir Kütüphanesi, binlerce eserle kitapseverlere hizmet vermektedir. 

Kapalı Restoranı ve Adalar Manzaralı Açık Hava Kokteyl Alanıyla PenCR Burun, 15 Şehitler Camii Yanında hizmete giren PenCR Köfte ve Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi yanındaki PenCR Çarşı sosyal tesisleri Batı Mahallesinde misafirlerini ağırlamaktadır.

Vatandaşlarımız, sağlık hizmetlerini mahallemizde yer alan Pendik Devlet Hastanesi Merkez Binası, Özel Sistem Göz Hastalıkları Merkezi ve Pendik 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezinden alabilmektedir.

Yine belediyemiz tarafından mahallemize kazandırılan Kemal Tahir Kütüphanesi Yanı Parkı, Sahil Sosyal Tesisleri Yanı Parkı ve Antrenman Sahası gibi tam donanımlı modern parklar; oyun grupları, fitness üniteleri, dinlenme alanları ve diğer açık spor sahalarıyla mahallemizdeki vatandaşlarımıza sağlıklı ve sosyal yaşam imkânı sunmaktadır.

Çocuk ve gençlerimiz, mahallemizde yer alan Pendik Merkez İlkokulu ve Pendik Anadolu Lisesinden eğitim hizmeti alabilmektedir.

15 Temmuz Şehitleri Camii ve çarşıdaki Çadırcı İş Merkezinin üst katındaki mescid mahallemizin ibadethane ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 

Pendik Marina

İstanbul’un 3. büyük marinası Pendik Marina; 11 yüzer iskelesi, 752 bağlama kapasitesi ve en son teknolojik altyapı sistemleriyle gerek çekek alanı gerekse sektöre ait ticari alanlarıyla Türkiye yatçılığının merkezi konumunda.

Yatlar için her türlü hizmetin sunulduğu Marina’da Keyifli bir yemek sonrası kahvenizi yudumlayarak dalga ve martıların senfonisine eşlik edebilirsiniz.

Pendik Marina’da dünyaca ünlü ortalama 650 markanın ürünlerinin sergilendiği Uluslararası İstanbul Boat Show Fuarı’nda 150’nin üzerinde ikinci el mega yat, motoryat, yelkenli, trawler, gulet ve katamaran sergileniyor. Fuar; bot ve deniz ekipmanları, aksesuarları sektörlerindeki uluslararası katılımcı ve ziyaretçileri bir araya getiriyor.

Pendik Sanayici ve İşadamları Derneği (PESİAD)

Büyük bir ticari potansiyele sahip olan Pendik’in ekonomik kalkınmasını sağlayan STK’ların başında gelen PESİAD, Pendikli şirketlerin sorunlarına sahip çıkarak üretim kapasitelerinin artması için gerekli teknik bilginin paylaşılmasını ve toplumun hem sosyal hem de kültürel açıdan gelişmesini de desteklemektedir.

İkinci Bahar Kıraathanesi

Yaşlılarımızın sosyal, psikolojik ve kısmi sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için inşa ettiğimiz Yaşlılar Aktivite Merkezimizde 2 okuma salonu, kuaför salonu, 1 atölye ve geriatri muayene odası yer alıyor. Merkez çevresindeki parkta vatandaşlarımız açık havanın keyfini çıkarırken fitness aletlerinin bulunduğu alanda ve yürüyüş parkurunda spor yapabiliyor. 

Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü

Bakteriyolojihane-i Baytari hayvan hastalıklarının incelenmesi, bunlara karşı aşı ve serum hazırlanması amacıyla 1901’de Sultanahmet’teki Mülkiye Baytar Mektebi’nde kurulur. Müessesenin ihtiyaçları karşılayacak büyüklükte olmaması ve laboratuarın sebep olabileceği bulaşmaları önlemek için Pendik’te bir bina yapılmasına karar verilir. 11 Ekim 1914’te hizmete açılan Pendik Bakteriyoloji Enstitüsü, ünlü yazar Neyzen Tevfik’in kardeşi, M. Akif Ersoy’un yakın arkadaşı Ahmet Şefik Kolaylı yönetiminde ciddi bilimsel çalışmalara imza atmıştır.

Önemli Adresler:

Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi Adres: Batı Mah. Erol Kaya Cad. No: 21 Tel: 483 20 10

Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi Adres: Batı Mah. İsmetpaşa Cad. No: 2 (Migros Karşısı) Tel: 483 66 01

Kemal Tahir Kütüphanesi Adres: Batı Mah. Erol Kaya Cad. No: 54 Tel: 483 20 86

Türk Kızılayı Pendik Şubesi Adres: Batı Mah. Birinci Vişne Sok. No: 17 Tel: 390 85 72 – 483 28 98

Pendik Devlet Hastanesi Merkez Binası Adres: Batı Mah. Dr. Orhan Maltepe Cad. No: 17 Tel: 483 11 87 – 491 29 37

Özel Sistem Göz Hastalıkları Merkezi Adres: Batı Mah. Vişne Sok. No: 9 Pendik – (0216) 354 96 96 

Pendik 4 Nolu ASM Adres: Batı Mah. Geziboyu Cad. No: 65 Tel: 375 19 75

PENCR Çarşı Adres: Batı Mah. Geziboyu Cad. No: 52 Tel: 491 11 08

PENCR Köfte Adres: Batı Mah. Erol Kaya Cad. No: 12 (15 Temmuz Şehitleri Camii Yanı)

PENCR Burun  Adres: Batı Mah. Gezi Boyu Cad. No:57 – Pendik Burnu  Tel: 491 11 08

Batı Mahallesi Muhtarlığı(Muhtar: HülyaBÜYÜKTOPÇU) Adres: Batı Mah. Vişne Sok. No: 21 Tel: 354 05 45

Not: Mahallemize ilişkin ayrıntılı bilgiye mahalle muhtarlığından ulaşılabilir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir