Ballıca Mahallesi

Ballıca Mahallesi

Pendik Mahalleleri

Pendik Ballıca Mahallesi

597 nüfusla Pendik’in nüfusu en az 3. mahallesi olan Ballıca Mahallesi, 23 milyon 823 bin m2 alanıyla ilçemizin 4. büyük mahallesi konumundadır. D-100 Karayolunun kuzeyinde yer alan bu mahallemiz, Şile ve Tuzla ilçelerine sınırdır. Mahallenin kuzeydeki sınırlarını Ömerli Barajı oluşturmaktadır. 

Pendik 5 köyünden birisi olan Ballıca Mahallesi, 2012 yılında yürürlüğe giren 6360 Sayılı On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la mahalle statüsü kazanmıştır.

Ballıca adı 1928’de mahalleyi ziyaret eden kaymakamın kendisine ikram edilen bal çeşitlerinin bolluğuna bakarak mahallenin adını “Ballıca” olarak kaydetmesine dayanır. Ağırlıklı nüfusunu Yörükler ve Bulgaristan göçmenlerinin oluşturduğu mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılıktır. Üç büyük piknik alanıyla dikkat çeken Ballıca Mahallesi aynı zamanda av turizmi ve atlı spor kulübüyle dikkat çeker.

Vatandaşlarımız, sağlık hizmetlerini mahallemizde yer alanBallıca Sağlık Evinden alabilmektedir.

Ballıca Doğa Parkı; dinlenme alanları ve dileyenler için açık spor sahalarıyla mahallemizdeki vatandaşlarımıza sağlıklı ve sosyal yaşam imkânı sunmaktadır.

Çocuklarımız, mahallemizde yer alan Ballıca İlkokulundan eğitim hizmeti alabilmektedir.

Ballıca Şehit Hakan Camii mahallemizin tek ibadethanesidir.

Ballıca Atlı Spor Kulübü

2002 yılında kurulan kulüp, Ballıca Ormanına komşu 17 dönümlük arazi üzerindedir. Açık ve kapalı manejler, tavla ve sosyal alanlardan oluşan kulüpte ulusal yarışlar da yapılabilmektedir. Her yaştan sporcunun eğitim alabildiği kulüpte biniciler, Ballıca Ormanını izleyerek ata binebilmektedir.

Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Yaşam Alanı

Pendik’te sahipsiz sokak hayvanları için barınma, yemek ve sağlık ihtiyaçlarının karşılandığı tesis, Ballıca Mahallesi Tuzla sınırında yer almaktadır. Hayvanlarımızın bakımı için en uygun ortamda İstanbul Büyükşehir Belediyesince inşa edilen hayvan barınakları binlerce sokak hayvanına hizmet vermektedir.

Önemli Adresler:

Ballıca Atlı Spor Kulübü Adres: Ballıca Mah. Okul Cad. Bayır Sok. Tel: 437 70 77

Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Yaşam Alanı Adres: Ballıca Yolu Kiremitlidere Mevkii 196 Sok. No:Tel: 586 55 21

Ballıca Mahalle Muhtarlığı(Muhtar: Davut GENÇ) Adres: Ballıca Mah. Sokullu Cad. No: 38 Tel: 437 70 80

Not: Mahallemize ilişkin ayrıntılı bilgiye mahalle muhtarlığından ulaşılabilir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir